Trots att de växer upp som digitala infödingar blir dagens unga inte bättre på datorkunskap. Eller kanske är det just därför.
Med över sju miljarder visningar är ”Baby shark dance”, en animerad barnvisa i grälla färger, Youtubes mest spelade video. Det säger något om hur integrerat Internet och sociala media blivit i våra barns liv. ”Digitala infödingar” kallas de som aldrig upplevt en värld som inte är genomsyrad av digital teknik och internet.
När de nu börjar komma ut på universitet och arbetsmarknad skulle man kunna tro att datorproblem och teknikstrul tillhör historien. Så är dock inte fallet. I min undervisning i statistisk analys har jag de senaste åren fått lägga mer, inte mindre, tid på att först gå igenom grundläggande datorhantering. Frågor som ”vad är en mapp” eller ”hur hittar man sina filer” är förvånansvärt vanliga från de i övrigt duktiga och ambitiösa studenterna.
EU gör återkommande undersökningar om sådan datorkompetens. Sverige kommer generellt sett väl ut, men en grupp svenskar ligger under EU-snittet: De mellan 16 och 24. Och till skillnad från Europa, där den yngsta gruppen generellt sett kan mest, är de yngsta inte bäst i Sverige. Det är i stället de som är mellan 25 och 34.