DISPARITION - 22ème fortune de France, le Baron Benjamin de Rothschild a succombé hier à une crise cardiaque à l’âge de 57 ans (famille à l’AFP). pic.twitter.com/4xzP3xwyXS
— Le Globe (@LeGlobe_info) January 16, 2021
Ekonomi. Toppbankiren Benjamin de Rothschild har avlidit, rapporterar franska medier enligt RT.
Gilla artikeln på Facebook
Benjamin de Rothschild ledde Edmond de Rothschild Holding S.A., den del av bankirfamiljens verksamhet som har sin bas i Schweiz.
"Ariane de Rothschild och hennes döttrar är djupt bedrövade över att tillkännagiva att maken och fadern, Benjamin de Rothschild, har dött efter en hjärtinfarkt i familjens hem i Pregny (Schweiz) på eftermiddagen den 15 januari 2021”, uppger familjen i ett pressmeddelande.
Överdådiga Chateau de Pregny – ibland kallat Rothschild-slottet – där bankiren tillbringade sina sista timmar, ligger nära Genèvesjön. Gården har tillhört bankfamiljen sedan mitten av 1800-talet.
Edmond de Rothschild blev 57 år.